LYS ve YGS Kalktı mı?

 

LYS ve YGS Kalktı mı? İlk defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen Üniversite sınavlarının kaldırılması konusu YÖK başkanın yaptığı açıklamayla kapandı ve LYS YGS kesin olarak kaldırıldı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yeni sınav sistemi açıklamasını yaptı. Bu açıklamaların ardından ise ”YGS ve LYS kalktı mı?” bazı vatandaşlar tarafından merak edilemeye başladı. Peki YGS ve LYS kalktı mı? İşte YÖK Başkanı Yekta Saraç2ın yeni sınav sistemi hakkındaki açıklamaları…

Üniversiteye hazırlık yapan öğrencilerin dünden bu yana heyecanla beklediği haber geldi. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklamalarının ardından ”YGS ve LYS kalktı mı” sorusunun yanıtı aranmaya başladı. Peki YGS ve LYS kalktı mı? Yekta Saraç’ın yeni sınav sistemi hakkındaki açıklamalarını ve diğer tüm detaylara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

?YGS VE LYS KALKTI MI?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni sınav sistemi hakkında tüm bilgieri açıkladı. YGS ve LYS yerine yeni sınavın adı ”Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı” oldu.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) NASIL YAPILACAK?

* 2018-2019 eğitim öğretim yılında sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacak.

* Akıl yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgileri yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuduğunu anlama…Bunun örnekleri dünyadaki sistemlerde mevcut.

* Öğleden sonraki ikinci oturumda lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak.

* Yükseköğretim Kurumları Sınavı, haziran ayının bir hafta sonu yapılacak.

İLK OTURUM HERKESE ZORUNLU

* Türkçe ve temel yeterlilik sınavlarından oluşan Türkçe ve matematik sınavları Milli Eğitim’in ortak müfredatına dayalı olacak. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. Bu oturumdan sonra öğle arası verilecek. Bu, adayların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayacak.

* Birinci oturum 40 Türkçe, 40 Matematik sorularından oluşacak. Bu sınavın sonucu adayların temel yeterlilik testi sonucunu belirleyecek.

YKS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak. Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek.

İkinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacaktır. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecektir. Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına aynen devam edilecektir. Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı aynı tutulmuştur. Sınav puan türleri 18’den 5’e indirilmiştir. Sınavlar tek hafta sonunda 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.

(Visited 86 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir