YKS Üniversite Giriş Sınavında İçerik Değişiyor

YKS Üniversite Giriş Sınavında İçerik Değişiyor. Henüz ilk uygulaması yapılmayan Yükseköğretim Kurumları Sınavında değişikliğe gidileceği belirtildi.

YKS’de yeni düzenle 5 değişiklik masada

Sınav iki güne bölünecek. Soru sayısı artırılacak. Türkçe ve matematik sorularının yanı sıra sosyal bilimler, fen bilimleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi soruları da sorulacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ayrıntılarının kamuoyuna açıklanmasının ardından öğrencilerden gelen tepkiler ve sivil toplum kuruluşlarının itirazları üzerineCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla YÖK yönetimi geçtiğimiz hafta STKtemsilcileriyle bir araya gelerek itirazları ve önerileri değerlendirdi.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) üniversiteye girişte bu sene ilk kez uygulanacak, milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda beş değişiklik talebini masaya yatırdı. 
Sivil toplum kuruluşlarından gelen tepkiler üzerine YÖK yönetimi, ilk oturumda, Türkçe ve matematik sorularının yanı sıra sosyal bilimler, fen bilimler ve din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının eklenmesi, soru sayısının artırılması ve sınavın iki güne uzatılmasıüzerinde çalışıyor. 
STK’lar, YKS’nin sabah gerçekleştirilecek birinci oturumunda Türkçe ve matematiksorularının yanı sıra sosyal bilimler, fen bilimler ile okullarda zorunlu ders olarak okutulan ve değerler eğitiminin de verildiği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nin ayrı soru başlıkları altında verilmesini talep ettiler. STK’lar soruların Türkçe ya da matematiğin içine katılması yerine ayrı konu başlıklarında yer almasını da istedi.

(Visited 68 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir