Liselerde Yeni Eğitim Modeli İle Üniversite Sınavı Değişiyor

Liselerde Yeni Eğitim Modeli İle Üniversite Sınavı Değişiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada yeni eğitim sistemini anlattı. “9’larda 15-16 dersten söz ederken, şu anki tasarımda 8 dersten söz ediyoruz. 10. sınıfta 9 ders, 11’inci sınıfta 9’a ve 12’inci sınıfta 7’ye düşecek. Niye azaltıyoruz? Bir çocuğun 15-16 dersi anlaması ve içselleştirmesi mümkün olmuyor. Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye hedefiyle yola çıktığımız 2023 Eğitim Vizyonumuz çerçevesinde, toplumsal özlemlerimizi yansıtan ve lisedeki yaşamı önemli ölçüde değiştirmesi hedeflenen lise modelimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadeleyi başlattığı Milli iradenin 100. Yılında, geleceğimiz ve ümidimiz olan gençlerimizle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

Bakan Selçuk “2020-2021 öğretim yılında 9. sınıfı okuyacak öğrencilerle başlanarak, lise modelinin aşamalı gelişimiyle eş zamanlı olarak 2024 yılında uygulanmak üzere yükseköğretime geçişte de gerekli değişikliklerin yapılacağını ve lise yaşamının üst düzeyde uyumunun sağlanacağını” vurguladı. 2024 yılında üniversite sınavının değişeceğini” söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen yeni eğitim modelinde ders sayısı;

  • 9. sınıfta ders sayısı 15-16 iken 8’e,
  • 10. sınıfta ders sayısı 15-16 olan 9’a,
  • 11. sınıfta ders sayısı 12-15 olan 9’a
  • 12. sınıfta ders sayısı 12-15 olan 7’ye düşürüldü.

Yeni modelde, Akademik Gelişim Programı (AGEP) adıyla anılan dersler, Anadolu Liseleri için 9-11. sınıflarda 35 ders, 12. sınıflarda ise 24 ders olarak planlandı.

Lisenin ilk üç yılında haftalık okul zamanı, 35 saati Akademik Gelişim Programı (AGEP), 5 saati de Hayal-Etkinlik-Yaşam (HEY) temalı çalışmalar olmak üzere 40 saat olarak belirlendi.

Bakan Selçuk “kısa adı HEY olan haftalık 5 saatlik zaman dilimlerini ise öğrencilerin tasarım ve uygulama becerilerini geliştirecek etkinlikler yapmaları ve toplumsal fayda çalışmalarıyla yaşamla ilişki kurmaları hedeflenmiştir. Buradaki amaç öğrencilerin sadece akademik değil sosyal ve duygusal becerilerinin en üst düzeyde gelişiminin sağlanması yoluyla dengeli bir eğitim sisteminin oluşturulmasıdır. “diye konuştu.

(Visited 349 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir