YKS Üniversite Sınavında TYT Soru Sitili Nasıl Olacak?

YKS Üniversite Sınavında TYT Soru Sitili Nasıl Olacak?

TYT soruları ALES tarzı olacak

Edindiğimiz bilgilere göre; YKS’nin ilk oturumu olan TYT’deki soru tarzı ALES sınavının benzeri olacak.

Yakın bir geçmişte ana hatları açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili kafa karışıklığı giderek azalıyor. Milyonlarca öğrenci ve aileyi yakından ilgilendiren YKS’nin ilk oturumunda hangi tarz soruların geleceği merak edilirken YÖK , son açıklamayla ipuçlarını verdi.

Yükseköğretim Kurulu tarafından ay başında açıklanan yeni üniversiteye giriş sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili detaylar giderek netleşiyor. İlk açıklandığı andan itibaren eleştirilerin odağına yerleşen YKS ile ilgili soru tarzı ise en merak edilen konuların başında yer alıyordu. Özellikle sınavın ilk oturumunu oluşturan ve eleştirilerin de odağına yerleşen Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile ilgili kafa karışıklığı ise YÖK tarafından giderilmeye çalışılıyor.

YENİ TARZ SORULAR GELİYOR

Yüksek Kurul dün internet sitesi aracılığıyla yeni bir bilgilendirmede bulundu. YÖK’ün sitesinde YKS ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtlar bölümündeki açıklamada, sınavın amacı net olarak açıklandı. “Bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçmek istiyoruz. TYT, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir” denilen açıklamayla YÖK, üniversite adayı öğrencilerin yeni soru tarzıyla karşılaşacağını da duyurmuş oldu.

SOSYAL VE FEN, BİLDİĞİMİZ GİBİ YER ALMAYACAK

Yapılan açıklamada, yeni tarz sorular ile ilgili; bilgiyi ezberlemeye dayalı anlayıştan uzaklaşılıp ölçme, muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçildiği ifade edildi. Açıklamanın devamında ise eleştirilerin merkezinde yer alan TYT’de Sosyal ve Fen Bilimleri’nin nasıl bir şekilde yer alacağı da şu şekilde anlatıldı: “TYT, Türkçe ve matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil, sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgi ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsar. Dil ve matematik, bütün bilim alanlarının ortak ifade aracı. Bundan dolayı bu iki dili kullanarak TYT’de adayların sözel ve sayısal yeterliliklerini ölçmek istiyoruz. Türkçe testinde; sözel alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek. Temel Matematik testinde; sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek.”

TYT SORULARI ALES’E BENZEYECEK

YÖK tarafından kamuoyuna dün açıklanan TYT’nin soru tarzı ile ilgili detaylar öğrencinin bilgiden çok muhakeme yeteneklerini ön plana çıkarmayı hedefliyor. Detaylarda soruların tarzına ilişkin ipuçları da gün yüzüne çıktı. Soru tarzında ‘bilgiden çok muhakeme yönünün ön plana çıkarılması, analiz ve değerlendirme yetilerinin güçlendirilmesi’ şeklinde ifade edilen yeni tarz sorular başka bir sınavla da büyük benzerlikler taşıyor. YÖK’ten edindiğimiz bilgilere göre ise yeni soruların mezun öğrencilerin akademik kariyeri için ÖSYM tarafından bir yılda iki kere gerçekleştirilen ALES sınavına benzeyeceği yönünde. Genellikle yüksek lisans ve doktora için üniversite mezunu öğrencilerin girdiği bu sınavda adayların muhakeme güçleri ölçülüyor.

ÖRNEK SORULAR HAFTAYA AÇIKLANACAK

YÖK, ayrıca merak edilen TYT soruları ile ilgili de örnek soruların yakın bir zamanda kamuoyuna açıklanacağını duyurdu. Söz konusu dünkü açıklamada, “ÖSYM tarafından en yakın zamanda TYT örnek soru ve cevapları yayınlanacak” denildi. Kurumdan edindiğimiz bilgilere göre örnek sorular önümüzdeki hafta içinde ÖSYM’nin internet sitesi aracılığıyla yayınlanacak.

(Visited 181 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir